úterý 4. listopadu 2014

OpenAlt 2014 a jiné zajímavé aktivity

Další víkend, další konference

Ráno jsem vyrazil trochu později než jsem chtěl, ale protože jsem vyloženě nepotřeboval vidět žádnou přednášku (témata mě nějak za srdce nechytla), tak mi to bylo jedno. Spíše jsem se těšil na naplánovanou návštěvu blízké kavárny neslyšících a byl zvědav na afterpárty v Industře. O čemž vám taky tady více řeknu.Nakonec jsem si zvolil blok obecnějších přednášek a hned po mém pozdějším příchodu jsem vyrazil na první:

Open source vládnutí
Teoretická a docela krátká přednáška na téma vývoje centralizované vlády k zapojení lidu. Jako bonus je informování o spoustě aplikací, které využívají open data. Nakonec byla docela rozsáhlá diskuze. Akorát je evidentní, že slečna - ačkoliv s diplomovou prací - neumí udělat dobrou prezentaci - anebo to neumí Impress? Páč bílé pozadí a černý text tím nejmenším možným písmem, kdy využijete asi tři procenta plátna není dobrá volba. Zkuste se podívat na nějaké ty aplikace:

Zajímavost: Za poslední rok jsem odvedl jen z výplatnic cca 38 svých nájmů… 3 roky bydlení. Ještěže se o mě za to stát tak hezky stará. :DOpen source ve školství
Tohle byla zajímavá přednáška. Ani ne tak o školství ale o zajímavých nápadech a aplikacích, které mají za cíl vylepšit školství a vzdělávání obecně. Týpek - nějaký mladý pan učitel - do toho byl docela zapálen a tak to slušně odsejpalo. 
  
Open source ve statní a neziskové sféře.
Původně už jsem si chtěl dát pauzu, ale  nakonec jsem zůstal a nelituji. Bylo to zajímavé. Přednášející se v této oblasti pohybuje, takže má reálné zkušenosti a čísla.

80% nainstalovaných MS office se používá jako psací stroj či kalkulačka - jde tedy o naprosto vyhozené peníze. Důvodem je, že ty utrácené peníze nejsou jejich, takže to nikdo neřeší. Což je u státních podniků standart. 

Proč nemají více free a open software i když by ho mohli používat:
- úřednici jsou líní
- starostové se bojí
- nikdo nechce-není schopen používat něco jiného, pravděpodobně protože úřednictvo nepatří mezi nejchytřejší.

Neziskovky prý velmi často používají warez. I přestože jim MS nabízí neuvěřitelné slevy na licence... Po téhle přednášce jsme se přesunuli o dům vedle...

Kavárna neslyšících - U žambocha
Trénovat se musí. Takže jsme vyrazili dát si - v mém případě pivo a palačinku - k Žambochovy. Přišli jsme hned po otvíráčce na halloweenskou párty pro děti - takže bylo narváno. 

Nebýt dětí tak je tam vážně docela klid, dokonce ani hudba tam nehraje... :)

Povídali jsme, opakovali si znaky a občas i s někým něco prohodili. Na nějaké velké diskuze to vskutku ještě není - ale použít už to jde. Pár věcí jsem pochytil a palačinka byla dobrá - takže jsem byl spokojen. Příští týden dost možná vyrazíme na stejné místo i s lektorem, tak uvidíme jak to dopadne. 

Afterpárty 
Afterpárty byla v Industře, což je zatím vznikající zajímavé místo ve staré hale nějakých mrazíren, které mám pár metrů od bytu. Sedět na paletách ve vykachličkované hale... Atmosferické místo. Dali jsme si nějaké to pivo, pokecali o linuxu, počítači a vývoji a šli spát. Tedy alespoň já šel spát. V neděli jsem pak vstával docela pozdě, protože se mi prostě nechtělo. :)

Nakonec jsem to zvládl, uklidil, asi hodinu pracoval na jednom webu, šel si zastřílet, mrknul se do města  a na večíř si zase jednou koupil videohru. Jít si zase sednout do lavice se mi nějak nechtělo. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat